Nejdůležitější dobou, kdy se formoval můj budoucí vztah k zahradě, pěstování zeleniny a ovoce a zdravým pobytem venku a pozitivnímu vztahu k pohybu v zahradě, bylo bezesporu moje dětství. Po pár dnech ve školce, která mě nenadchla, byly tři roky s babičkou a dědou na zahradě, to nejlepší, co jsem zažil. Vše jsem pozoroval, pomáhal jsem, byl jsem všeho součástí.
Samozřejmě můj pozitivní vztah k zahradě nástupem do školy neskončil. Zahrada bylo vždy místo, kde se pěstovaly květiny, zelenina a ovoce, ořechy a jedlé bobule. Součást zahrady byly také slepice, králíci a neodmyslitelně kočka a pes.
Po setkání s permakulturou, filozofií přírodních zahrad a ekozahrad mě tato témata oslovila. Přidala se další témata jako trvalá udržitelnost, potravinová soběstačnost, staré odrůdy, semenaření, voda v zahradě a kooperace s přírodou.
Po letech strávených v krajském městě plné párků byl návrat na rodnou hroudu velmi očekávaný. Později se objevila možnost odstěhovat se za hranice k našim severním sousedům. Bohudík jedním z kritérií a zároveň důvod, proč zůstat, se stala zahrada a její nenahraditellnost v prostředí města.
Radim Holinka

O zahradě
Bludov leží asi 4 km od okresního města Šumperka. Leží v nejsevernější části Hornomoravské brázdy, je to nejsevernější hanácká vesnice. Leží v rozmezí nadmořských výšek 280 m.n.m. a 370 m.n.m. Celá obec se přibližně svažuje od severu k jihu a náleží ke třem horopisným celkům. Branenské vrchovině, Šumperské kotlině a Mohelnické brázdě.
Samotná zahrada leží v nadmořské výšce 297 m.n.m. na rovině se všesměrnou orientací. Po vysušení bažin melioracemi vznikly nedaleko Bludovských lázní stavební parcely, na kterých byl v 70. letech postaven náš dům. Pozemek byl doplněn navážkou 40-60 cm.
Pěstované odrůdy ovoce a bobulovin
- Ořešák královský – kamenáč, koruna založena ve 2,5 metrech, nasazen v 70.letech při stavbě domu.
- Líska obecná – náhodný semenáč. Plodí ořechy průměrné chuti. 3 kg sklidíme, zbytek vylouská veverka nebo zasadí do zahrady. Na jaře je po zahradě spousta semenáčů.
- Jabloně:
- Průsvitné letní – stěpeno na semenáč nebo podnož A2. Zasazeno při stavbě domu. Klasiská kyselkavá letní odrůda jablek na zavařování, kompot, na koláče a závin. Dozrává postupně, v srpnu spíše už moučnatí.
- Rubín – česká podzimní odrůda. Typické jsou pro ni dlouhé letorosty s listy na konci větviček, žíhaná žluto červená slupka a mastný povrch slupky. Napadána strupovitostí.
- Starkovo nejranější (Stark’s Earliest) je letní americká odrůda jablek. Zraje druhý týden v srpnu. Moderní odrůda, chuť bez kyselin. Dužina narůžovělá. Vhodné k přímé konzumaci, na sušení a mošt. Na dvou větvích je přiroubována odrůda Matčinom což je stará podzimní odrůda vhodná i na uskladnění.
- Šampión – česká podzimí odrůda. Plodí hojně a mnoho. Dužina je šťavnatá, chuť sladká. Má výrazné červené líčko, na neosluněné straně zelenožlutá slupka.
- Hrušně:
- Clappova máslovka (podnož: semenáč) – odrůda americké letní máslovky, zraje v srpnu-září. Podnož: semenáč.
- Slivoně, švestky a pološvestky:
- Švestka domácí – domácí odrůda švestky, nevýhodou je netolerantnost k šarce. Má typickou chuť švestky. vhodná na povidla a sušení.
- Stanley – rezistentní velmi plodná odrůda americké švestky, zraje první dva týdny v září. Je samosprašná. Vhodná na pálení.
- Durancie – pozdní odrůda pološvestky tolerantní šarce. Zralost přichází na konci září a v říjnu. Je výborná na pálení, na povidla a na jídlo. Je samosprašná. Plody jsou sladké, velké oválné až kulovité s modro fialovým zabarvením.
- Moruše černá
- Bzenecká – Plody černé, velmi velké, podlouhlé 3 – 5 cm dlouhé. Jsou velmi sladké a chutné. Plodnost je velmi vysoká. Roste velmi pomalu. V 15 letech má výšku 3,5 metru.
- Broskvoně
- Favorita Morettini – velmi raná italská odrůda, dobře odolná mrazu a kadeřavosti. Plody střední, tvaru kulovitého. Slupka je žlutá, překrytá karmínově červeným líčkem. Dužnina je žlutá až oranžová, slabě vláknitá, šťavnatá a výborná. Dozrává už druhý týden v červenci. Plody jsou určené k jídlu, také dužinu svařujeme na marmeládu, s jablky na přesnídávku a mrazíme na ovocný sorbet.
- Třešeň – raná bělice
- Rakytníky (3 samci a 12 samic) – odrůdy Leikora, Sluníčko, Hergo, Blue Powder + neurčené odrůdy samic z místního zahradnictví.
- Višně keřové:
- Višeň plstnatá – Kvete velmi brzo v březnu až dubnu, s meruňkami. Dozrává začátkem července. Chuť je dle počasí sladkokyselá až sladká. Chutí se neblíží ke klasickým višním, spíše k třešním bělicím. S cukrem nakládáme do alkoholu, mrazíme s peckami a jíme.
- Dříny velkoplodé:
- Vyšegorodskyj – ukrajinská odrůda velkoplodého dřínu. Po dozrání sladký lehce nakyslý. Dozrává koncem září až koncem října.
- Jolico – ukrajinská odrůda velkoplodého dřínu s tmavě červenými, 2-3,5 cm velkými hruštičkovitě protáhlými plody. Dužnina šťavnatá, sladce nakyslá, lehce hořká od pecky. Sklizeň probíhá od září do konce října.
- Mišpule německá – kdysi hojně pěstované ovocný keř. Po opadu listů keř zdobí asi 3 cm velké plody, které se jí v zimě. Dužina tvrdých trpkých plodů dostane po přejití mrazem lahodnou chuť.
- Muchovníky (indiánské borůvky)
- Smokey – Smokey je stará odrůda pocházející z Kanady. Plodí bohatě velmi chutné plody, vzhledem i chutí se podobají borůvkám. Plody jsou sladké, v průměru mají asi 14 mm. Plody dozrávají od poloviny června do konce srpna.
- Honeywood – Plody tohoto muchovníky jsou až 1 cm v průměru s temně modrofialovou barvou. Zrají začátkem léta. Vyznačují se výbornou sladkou chutí.
- Thiesen – Zraje na konci června. Je samosprašný. Jedná se o velmi plodnou odrůdu dorůstající výšky 3 – 4 m. Plody této odrůdy jsou kulaté s modrofialovou barvou. Chuť mají sladkou, jsou lahodné.
- Martin – Plody tohoto muchovníku zrají od června, jsou s lahodnou a osvěžující chutí. Chuť podobná borůvkám.
- Lamarckův – Plody tohoto muchovníku mají kulatý tvar – 1 cm v průměru. Dozrávají v červenci. Jsou sladké chuti
Absolvované kurzy
- Kurz Permazahrady, lektor Marek Kvapil (potravinovezahrady.cz) – Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce, Horka nad Moravou
- Semínkový kurz, lektor Marek Kvapil (permaseminka.cz) – Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce, Horka nad Moravou
- Voda v líné zahradě, lektoři manželé Suchánkovi, Růžďka u Valašského Meziříčí, Vodnářská zahrada a permanet.cz
- Ovocnářský kurs „Principy řezu ovocných dřevin“, lektor Ľudovít Vašš (ovocná školka starých a krajových odrůd ovoce Bílé Karpaty, Moravské Lieskové (SK), ovocnystrom.sk) – Centrum Veronica Hostětí